Szinkronos vagy feliratos?
Gyerekemet elvihetem rá?
Tényleg ez az utolsó Miyazaki?
Őszintén, Ádám, jó film ez?
Az új Miyazaki Hayao-film, a Szél támad premiere kapcsán felpörögtek az újságok meg a hazai internet. Különösen az elmúlt egy hétben számos kérdést kaptam a filmmel kapcsolatban — főleg azoktól, akik tudták, hogy én voltam a film egyik fordítója, így abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy már a magyar premier előtt jóval láttam a művet (és a munka jellegéből adódóan nem is kevésszer :) ). Miyazaki-kedvelők és anime-rajongók számára egyaránt megosztó a Szél támad — van, akinél egyértelműen dobogós, van, aki megvonja a vállát, és azt mondja, meh, mindenesetre sokakat ér meglepetésként, amit látnak. Ezért a hivatalos premier előtti napon (bár a hétvégén párszáz szerencsés már láthatta a filmet a premier előtti vetítéseken) úgy gondoltam, megosztom veletek a válaszaimat a leggyakoribb kérdésekre, amiket kaptam.
1. Más, mint az összes Miyazaki-film, amit valaha láttál — és mégis igazi Miyazaki-film
A film hivatalos trailere más hangulatot sejtet, mint amit Miyazaki-nézőként megszokhattál, és jogosan.
Ebben a filmben nem utazunk varázslatos világokba, nem találkozunk mágikus lényekkel, és nem állítjuk helyre a világ rendjét sem (remélem, ez az előző tagmondat egy második világháborúról szóló filmben senkinek nem volt spoiler). A Szél támad egyik lényege bizonyos szempontból pont az, hogy szembesít azokkal a történetekkel és célokkal, amiket eddig a Miyazaki-filmek megfogalmaztak. Aztán persze az már értelmezés kérdése, hogy a nézőket szembesíti a korábbi filmekkel, vagy Miyazaki saját magát.
A másik fontos dolog, ami sokaknak meglepő, hogy a film értelmezése nyitott, és nézőként kénytelen vagy te levonni a következtetést, hogy mit látsz, és azt hogyan ítéled meg. Mi sem mutatja ezt jobban, mint a film fogadtatása saját hazájában: sokan ünneplik Miyazakit azért, hogy elővette ezt a témát épp abban a korszakban, amikor Japán vezetése mintha megint nem tanult volna a történelemből — és ugyanannyira sokan támadják azzal, hogy háborús hőst éltet, és szégyellje magát (bár aki ez utóbbit mondja, szerintem nem látta a filmet).
Mindenesetre ahhoz, hogy teljes egészében átélhesd a Szél támadot, át kell hangolnod magadat, mielőtt leülsz a moziszékbe. Ha újabb Totoro-t, Chihiro-t, Mononokét vagy akár Porco Rosso-t vársz tőle, akkor biztosan csalódás lesz. De ha nem vársz tőle semmit, hanem meghallgatod, hogy most mit akar mondani, akkor tetszeni fog.
2. Mestermű — de ez nem feltétlenül fog elsőre feltűnni
A filmet legalább négy szinten lehet nézni, ha nem több. A történet és a kimondott szavak szintje persze egyértelmű, és az átélhető érzelmi dráma a főhős, Horikoshi Jirō életének szintjén van. Aztán ott van a látvány, ami önmagában is elviszi a hátán a filmet — van, aki azt mesélte, csak a lenyűgöző képi világ miatt újra akarja nézni a filmet, hogy teljesen magába ihassa. Eggyel mélyebben vizsgálva már ott találjuk a történelmi áthallás szintjét, nem csak Japán második világháborút megelőző évtizedére, hanem a kortárs Japánra. Végül van még egy réteg, a párhuzamok Miyazaki saját életével és életművével.
Miyazaki rendes, és több kulcsot is ad a film megfejtéséhez, irodalmi és zenei utalások formájában (spoiler, jelöld ki az egérrel, ha el akarod olvasni: az egyik nagy áthallás Thomas Mann Varázshegy című regénye, a másik Schubert Téli utazás-ciklusa, a harmadik pedig maga a címadó Paul Valéry-vers, a Tengerparti temető). Viszont pontosan azért, mert ennyi különböző oldalról lehet nézni a filmet, első nézésre nem biztos, hogy összeáll, mennyi apró dolog van benne, amik. Én bevallom őszintén, hogy első nézésre nem voltam elájulva a filmtől, második-harmadik-negyedik alkalommal tárultak fel előttem a valódi mélységei, és most már azt mondom, ez a film ott van a csúcson, Miyazaki legendás alkotásai között.
Úgyhogy ez tipikusan az a film, amit legalább kétszer érdemes megnézni. Egyszer menj el, nyűgözzön le, és fogd fel, hogy mit látsz, másodjára pedig már oda tudsz figyelni arra, hogy miről szól.
3. Japánul lesz, magyar felirattal.
Ez egy technikai dolog, de amennyire fontos egy ilyen filmnél — és különösen egy anime közönsége számára — annyira kevéssé volt előtérben ez az információ.
Érintettként nyilván nem szeretném minőségileg megítélni a fordítás minőségét, azt majd a nézők megteszik, de annyit azért elmondok, hogy a fordítótársammal, Csalló Edinával hosszú hetekig azon voltunk, hogy ez legyen a legpontosabb Miyazaki-fordítás, ami eddig készült itthon, és ennek érdekében mentünk végig a szövegen újra és újra, mondatról mondatra, néhol kanjiról kanjira, amíg teljes mértékben meg nem voltunk elégedve azzal, ahogyan a japán szöveget magyarul visszaadtuk. Az eredményt a nézők döntik el, de tudjatok róla, hogy mi beletettük évtizedes fordítói tapasztalatunkat. :)
4. Tényleg az Evangelion rendezője a főszereplő hangja
Anno Hideaki, akit legtöbben itthon a Neon Genesis Evangelion megálmodójaként és rendezőjeként ismernek, Miyazaki Hayao régi nagy cimborája. (A fenti képen épp ketten diskurálnak a film készítése közben.) De nem ilyen haveri alapú dologra kell gondolni, hogy Miyazaki odaszólt volna, hogy „Figyelj már, nem lesz több filmem, ugorj már be erre”. Tudatos és jól átgondolt döntés volt, és megdöbbentően jó az eredmény.
Sokan a trailer hallatán nem hitték el nekem, hogy ilyen hangja van Anno-nak, de tényleg, az 54 éves rendező simán hozza a huszonéves repülőgépmérnököt. És nagyon is meggyőzően — különösen érdemes azoknál a jeleneteknél odafigyelni, amikor egy-egy ponton megtörik a főhős civil japán monoton hangvétele, és egy pillanatra halványan áttör valami érzelemfoszlány.
5. Nem biztos, hogy el akarod vinni rá a gyerekedet — de lehet, hogy szeretni fogja
Bár konkrét erőszak nincs a filmben, egyetlenegy vizuálisan erős, kicsit sokkoló képsor azért van (egyébként ez a trailerben is megjelenik, de spoileresen itt leírom: az egyik főszereplőnek, Naokónak a film második felében véres köhögéssel járó rohama van a TBC-je miatt). Ennek ellenére a Szél támad nem családi film. Vicces jelenet van benne nem kevés, de sok hosszú beszélgetés, lassú séta, illetve néma jelenet tarkítja, maga a történet pedig epizodikus mivolta miatt nem egyszerűen követhető egy amerikai tömegfilm dramaturgiájához képest — nem beszélve arról, hogy a film megértéséhez a történelmi kontextust is fontos ismerni. Úgyhogy azt javaslom, hogy mindenki döntse el a saját gyereke vérmérséklete és érdeklődése szerint, hogy szerinte hogyan fogadna egy alapvetően életrajzi történelmi filmet — én a magam részéről kizártnak tartom, hogy 12 éves kor alatt bárki élvezni tudja (akitől hallottam visszajelzést, ott egyszerűen unták), én igazából 14-16 éves kor alatt biztos nem ajánlanám.
Kivéve persze, ha a gyereked repülőgépmérnök szeretne lenni, ugyanis tisztán átélhető az a lelkesedés, amivel a repülőgépekről beszélnek ebben a filmben, és akár a legkisebb laposfejű csavar légellenálási fejlesztésének is tudsz örülni.
6. Tényleg ez az utolsó Miyazaki-film
Miyazaki híres arról, hogy többször is bejelentette visszavonulását — sok más rendezőhöz hasonlóan (együttesekről nem is beszélve :D ). Leghíresebben a Mononoke Hime (A vadon hercegnője) után vonult vissza, hogy utána még egy rakás rövidfilm mellett megcsinálja a Chihiro Szellemországbant, a Vándorló palotát, és a Ponyót rendezőként — íróként és producerként meg még több egész estés- és rövidfilmet jegyez. Most azonban alapvetően más a helyzet. Egyrészt Miyazaki az elmúlt években azon dolgozott a háttérben, hogy előkészítse a váltást és átadja a helyét a Studio Ghiblin belül (hogy a fia, Goro mihez kezd majd a vállára nehezedő súlyokkal, már egy egészen más téma). De aki megnézi ezt a filmet, az látni fogja, hogy ez tényleg egy hattyúdal, ami összefoglal egy életet és egy életművet.
Azt én sem hiszem, hogy Miyazaki olyan szinten letenné a ceruzát, hogy ne alkotna soha többet. Szerintem kisebb mangákat továbbra is várhatunk tőle, ahogy a Studio Ghibli-ből is biztos, hogy fel fogják néha hívni tanácsért, de azt biztosra veszem, hogy több éves munkát megkívánó nagy projektet a Szél támad után már nem fog csinálni.
7. Használd ki, hogy megnézheted moziban
Miyazaki összes filmjére jellemző az a hatás, amit azzal ér el, hogy lenyűgöz a gyönyörű, tágas tájakkal és Hisaishi Jō zenéjével. Zongorázni lehetett a különbséget, amikor nem egy tévé vagy egy közepes méretű LCD-fal előtt kellett például a Nausicaä képi világáról beszélnem, hanem hatalmas moziképernyő előtt, ahol nem kell beszélni a tájakról mert közvetlen hatásuk van rád, ahogy nézed őket.
A másik ok, hogy Magyarországon hosszú évek óta nem volt anime moziforgalmazásban (az egy-egy pár napig tartó fesztiválvetítéseket most ne számítsuk). Elárulok egy titkot: úgy tudjuk elérni, hogy több ilyen lehetőségünk legyen az életben, hogy jelezzük a forgalmazónak, hogy igen, megéri animét hozni moziba, és ezt azzal tudod megtenni, hogy elmész rá.
A harmadik ok, hogy nem törvényszerű, hogy kijön valami DVD-n, ami volt moziban, mert egészen más tészta a moziforgalmazás meg a DVD-forgalmazás. Úgyhogy ha várnál arra, hogy majd otthon kényelmesen megnézd fél-egy év múlva, ne tedd, mert nem biztos, hogy lesz rá lehetőséged.
Szerencsére ez alkalommal a vidékiek sem maradnak ki a jóból: Budapest mellett Egerben, Debrecenben, Szegeden, Kecskeméten, Szombathelyen is vetítik a filmet a premier hetén, és a moziforgalmazás természete miatt csak rajtatok múlik, hogy hány hétig marad műsoron. Úgyhogy kövesd nyomon a Port.hu-n a vetítéseket, és menj el.
+1. Hagyd a filmnek, hogy vigyen magával.
Lehet elemezni ezt a filmet (fogom is még sokszor), de most nyugodtan elfelejthetsz mindent, amit írtam, és amikor először nézed, csak hagyd magad, hogy átéld ezt a filmet úgy, ahogy van. És egy utolsó jótanács: készíts zsebkendőt. ;)
Még június 18., szerda este hétig él a nyereményjáték, amin három párosjegyet nyerhetsz a film vetítéseire a Cirko-Gejzír moziba. A részvételi feltételeket a Filmvilág anime-számáról írt posztom végén találhatod meg. Ha szeretnél jegyet nyerni, ne maradj le róla!
Van még kérdésed a filmmel kapcsolatban, amit feltétlenül tudni szeretnél? Tedd fel a bejegyzés alatti kommentekben!
Ismersz olyat, aki feltette pont ezek közül a kérdések közül valamelyiket, vagy nem tudja, hogy megnézze-e a filmet? Küldd el neki ezt a bejegyzést!
Brigi007 mondta
Nagy öröm volt úgy nézni a múlt héten a filmet, hogy az Urániában teljesen tele volt a moziterem! :)